Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Pieczenie języka i owrzodzenie jamy ustnej

Pieczenie języka oraz pojawienie się owrzodzeń w jamie ustnej to najczęściej oznaka aftowego zapalenia jamy ustnej. Owrzodzenia na języku mogą pojawić się również z powodu zapalenia języka. Gdy dolegliwości dotyczą również policzków, warg lub podniebienia, zapewne można mówić o zapaleniu błony śluzowej jamy ustnej. Pieczenie języka i owrzodzenia powoduje także alergiczne zapalenie jamy ustnej.

Pieczenie języka i owrzodzenia spowodowane aftami

Bardzo częstą przyczyną dolegliwości w obrębie jamy ustnej - nie tylko dotyczy to języka - są afty. Terminem tym określa się nadżerki lub owrzodzenia błony śluzowej jamy ustnej. Afty mogą pojawić się na języku, policzkach, wargach i podniebieniu. Afty są bolesne i powodują trudności w połykaniu. Spożywanie niektórych posiłków powoduje szczypanie i pieczenie. Afty pokryte są białym nalotem a ich obrzeże jest rumieniowate. Nalot na nadżerkach pojawia się po 1-2 dniach. Afty zazwyczaj goją się same ciągu 1-4 tygodni. Jeżeli nie znikają lub często nawracają, pomimo stosowania odpowiednich zasad higieny jamy ustnej, należy skontaktować się z lekarzem. Warto wiedzieć, że przyczyną nawracających aft może być nawyk obgryzania paznokci lub ołówków. Przyczyny mogą być też bardziej poważne, np. może być to objaw niedoboru witaminy B12, co z kolei prowadzi do niedokrwistości.

Pieczenie języka i owrzodzenia w przebiegu zapalenia języka

Pieczenie i owrzodzenie języka może być spowodowane zapaleniem języka. Tego typu zapalenie może być konsekwencją zapalenia błony śluzowej jamy ustnej, które z kolei może mieć przyczyny wirusowe, bakteryjne oraz grzybicze. W przypadku tego ostatniego objawem dominującym dotyczącym języka nie jest pieczenie ale szarawo-biały nalot. W przypadku zakażenia bakteryjnego mamy do czynienia z owrzodzeniami na języku.

Zapalenie języka może być pierwotne oraz wtórne. Pierwotne zapalenie języka wywołują grzyby oraz bakterie. Tego typu zakażenia dotyczą najczęściej osób z upośledzoną odpornością lub po długotrwałej terapii antybiotykowej.

Wtórne zapalenie języka jest konsekwencją innej choroby. Zazwyczaj jest to choroba przewlekła. Dolegliwości dotyczące języka są zazwyczaj długotrwale i nawracające. Najczęstszą przyczyną tego typu zapalenia są niedokrwistości związane z niedoborem witaminy B12, niedoborem kwasu foliowego lub niedoborem żelaza. Nawracające zapalenia języka oraz jamy ustnej mogą być objawem cukrzycy manifestującym się w jamie ustnej.

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że pieczenie języka bez nalotu i owrzodzeń jest sygnałem, który powinien zainteresować osoby borykające się z tym problemem, aby przebadały się w kierunku niedoborów żelaza, witaminy B12 oraz kwasu foliowego, które to niedobory powodują niedokrwistość z niedoboru żelaza oraz niedokrwistości megaloblastycznej. Pieczeniu języka w przypadku niedokrwistości może towarzyszyć tzw. język geograficzny.

Zapalenie języka lub szerzej zapalenie błony śluzowej jamy ustnej jest już konsekwencją m.in. nieleczonych niedokrwistości.

Pieczenie języka a alergiczne zapalenie jamy ustnej

Zapalenie języka może być spowodowane reakcją alergiczną. W takim przypadku mówi się o kontaktowym zapaleniu jamy ustnej. Kontakt z czynnikiem drażniącym może powodować pieczenie i owrzodzenie języka lub też samo pieczenie języka. Jeżeli mamy do czynienia z alergiczną przyczyną to objawy rozpoczynają się nagle. Dodatkowymi objawami mogą być drętwienie języka i swędzenie języka.

Czynnikami mogącymi wywołać alergiczne zapalenie jamy ustnej jest częste żucie gumy, palenie papierosów lub niektóre przyprawy. Kontaktowe zapalenie jamy ustnej wywołać mogą składniki protez zębowych, plomb dentystycznych, składniki płynów do higieny jamy ustnej, past do zębów, klejów do protez.

Pieczenie języka

Pieczenie języka jest objawem chorobowym. Może świadczyć o niedoborze witamin z grupy B lub żelaza, może świadczyć o zapaleniu błony śluzowej jamy ustnej lub też zakażeniu grzybiczym. Co jest przyczyną pieczenia języka stwierdzić można na podstawie występowania lub nie występowania innych objawów towarzyszących, jak nalot na ję... czytaj więcej

Objawy kandydozy błony śluzowej jamy ustnej

Charakterystycznym objawem dla kandydozy jamy ustnej jest biały nalot, który pojawia się na języku. Nalot może pojawić się również na podniebieniu. Biały nalot ma konsystencje serowatą i przypomina wyglądem ścięte mleko. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy