Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zapalenia zatok w ciąży

Zapalenie zatok jest dużo poważniejszym problemem niż zwykłe przeziębienie. Nie należy go lekceważyć,bo nieleczone zapalenie prowadzi do powikłań trudnych do wyleczenia. Kobiety w ciąży powinny zwrócić szczególną uwagę na objawy, które niesie ze sobą przeziębienie, bo może ona zamienić się w zapalenie zatok, które dla płodu może okazać się tragiczne w skutkach. Konsultacja z lekarzem jest niezbędna w celu ustalenia odpowiedniego leczenia i zadbania o dziecko.

Zobacz również opis choroby: Zapalenie zatok w ciąży

Zatok przynosowych mamy kilka, a zapalenie obejmuje najczęściej zatoki czołowe, szczękowe i sitowe. Od tego jakie zatoki zostały objęte zapaleniem, zależą objawy.

Czołowe, szczękowe i sitowe

Z zapaleniem zatok czołowych mamy do czynienia, gdy czujemy ból w okolicy czoła, ból górnej szczęki i zębów, a czasami bolesność uciskową policzków powoduje zapalenie zatok szczękowych. Obrzęk powiek i okolicy oczu to sygnał, że zachorowały nasze zatoki sitowe. Jednak to nie wszystkie z symptomów: gdy dochodzi do zapalenia zatok sitowych, możemy mieć problemy z oddychaniem oraz stracić powonienie, czyli nie umiemy odczuwać zapachów.

To jeszcze przeziębienie cz już zapalenie?

Osoba chorująca na zapalenie zatok w ciąży zmaga się z największym bólem w godzinach wczesnych, zaraz po przebudzeniu. Nawet jeśli poprzedniego dnia wydawało nam się, że jest lepiej, a nasze samopoczucie się wyraźnie poprawiło, następnego dnia ciężko się oddycha, a ból głowy może stać się nie do zniesienia. Po kilku godzinach sytuacja normuje się, a ból odczuwamy przede wszystkim podczas pochylania się do przodu.

Bardzo łatwo możemy pomylić się i źle zdiagnozować naszą dolegliwość: zapalenie zatok jest bowiem niezwykle podobne w swych objawach do zwykłego przeziębienia, z którym zmagamy się wielokrotnie w czasie wiosennych przesileń, jesiennych spadków temperatur i nie przypuszczamy, że może to być coś bardziej poważnego. Objawy, które mogą uśpić naszą czujność to przede wszystkim:

  • gorączka,
  • ogólne złe samopoczucie,
  • katar i zatkany nos,
  • brak apetytu,
  • uczucie rozbicia.

Należy pamiętać, że spływająca po tylnej ścianie gardła wydzielina z zatok może powodować przewlekły kaszel i chrząkanie, co znacznie wpłynie na nasze funkcjonowanie w ciągu dnia i ogólne samopoczucie.

Zobacz również opis choroby: Zapalenie zatok w ciąży

Objawy zapalenia zatok

Zapalenie zatok jest stanem zapalnym. Najczęściej spotykane jest zapalenie zatok przynosowych, którą wywołują wirusy. Rozwój i przebieg choroby jest związany z zaburzeniami funkcji obronnej i oczyszczającej błony śluzowej w obrębie nosa i zatok przynosowych.... czytaj więcej

Objawy przewlekłego zapalenia zatok

Przewlekłe zapalenie zatok różni się od ostrego długością trwania choroby. Podczas wystąpienia zapalenia zatok, które ciągnie się miesiącami i wywołuje zmiany w budowie błony śluzowej zatok można mówić o zapaleniu przewlekłym. Zapalenie przewlekłe charakteryzuje chrząkanie.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy