Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zapalenia zatok szczękowych

Zapalenie zatok szczękowych jest stanem zapalnym  zatok, zlokalizowanych w pobliżu górnych zębów. Stan zapalny rozciąga się po jednej lub po obu stronach twarzy, od korzeni górnych zębów aż do jamy nosowej.  Warto zapoznać się z objawami zapalenia zatok szczękowych, w razie konieczności jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Zobacz również opis choroby: Zapalenie zatok szczękowych

Główny objaw zapalenia zatok szczękowych

Najczęstszym i najbardziej charakterystycznym objawem zapalenia zatok szczękowych są bóle głowy, zlokalizowane nad policzkiem i okolicach czoła, nasilający się przy poruszaniu się, bądź pochylaniu głowy, wysiłku fizycznym oraz kaszlu.

Najintensywniej odczuwa się go rano. Zapaleniu zatok szczękowych może towarzyszyć również obrzęk błony śluzowej oraz rozpychający ból podczas ucisku okolicy chorej zatoki. Konsekwencją tego jest zamknięcie naturalnych ujść zatok szczękowych, które poprzez braku możliwości przejścia powietrza z jamy nosowej do zatok szczękowych przyczyniają się do zwiększenia bólu przez podciśnienie.

Inne objawy kliniczne

Obok bólu głowy mogą pojawiać się także takie objawy jak podwyższona temperatura, ból zębów, ogólne osłabienie organizmu oraz brak łaknienia. Są to objawy charakterystyczne dla ostrego zapalenia zatok. Ponadto pacjent może cierpieć na upośledzoną drożność nosa, a także obrzęk policzka i ściekanie wydzieliny ropnej spod po tylnej stronie gardła.

W przypadku przewlekłego zapalenia zatok objawy są trochę się różnią. Mogą pojawić się zaburzenia zmysłu węchu oraz długotrwały wyciek wydzieliny spod małżowiny nosowej środkowej. Ból głowy w przewlekłym zapaleniu nie jest w takim stopniu intensywny jak przy stanie ostrym. Czasem nawet w ogóle nie występuje, dlatego ciężko skojarzyć go z infekcją zatok.

Autor : Grzegorz Kozłowski

Zobacz również opis choroby: Zapalenie zatok szczękowych

Ból brzucha w okolicy pępka

Uczucie bólu w okolicy pępkowej najczęściej oznacza problem z jelitami. Ból ulokowany w tej części brzucha może być spowodowany zarówno chorobami jelita cienkiego, jak i jelita grubego. Ból w okolicach pępka oznaczać też może ostre zapalenie trzustki oraz tętniak aorty brzusznej.... czytaj więcej

Ból śródbrzusza prawego i lewego

Ból zlokalizowany w śródbrzuszu lewym i prawym może oznaczać choroby nerek lub jelit. Choroby nerek, które są przyczyną bólów brzucha w środkowej części, zarówno po lewej, jak i po prawej stronie, to najczęściej kolka nerkowa, odmiedniczkowe  zapalenie nerek oraz zawał nerki. W przypadku, kiedy źródłem bólu  jest problem z je... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy