Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zapalenia nagłośni

Stan zapalny górnej części krtani tzw. nagłośni, który dotyka przeważnie dzieci w wieku 2-6 lat. Powstaje on na skutek infekcji bakteryjnej i powoduje silny obrzęk błony śluzowej krtani. Gdy dojdzie do takiej sytuacji, konieczne jest natychmiastowe wezwanie lekarz.

Zobacz również opis choroby: Zapalenie nagłośni


4 główne objawy

Istnieją 4 klasyczne objawy pojawiające z każdym zapaleniem nagłośni. Będą towarzyszyć każdemu choremu na to schorzenie.

Na początku pojawi się chrypka. Będzie pogłębiać się wraz z coraz większym kurczem krtani. Głos bardzo szybko stanie się chropowaty oraz znacznie wyższy niż normalnie.

Dysfagia, to kolejny częsty symptom choroby. Wraz z obrzękiem błony śluzowej krtani, u dziecka najpierw pojawią się trudności z przełykaniem, a następnie silny ból przy wykonywaniu tej czynności.

Powyższy objaw bardzo szybko wywołuje kolejny, czyli ślinotok. Ślina, która nie może spłynąć przez obrzęknięte gardło, by nie gromadzić się w jamie ustnej uchodzi ustami lub jest przez dziecko zwyczajnie wypluwana.

Przy zapaleniu nagłości mogą wystąpić też nagłe duszności, w wyniku nadmiernego obkurcza krtani. Gdy do nich dojdzie konieczna jest natychmiastowa intubacja.


Pozostałe objawy towarzyszące zapaleniu nagłośni

Na początku powstawania stanów zapalnych nagłośni pojawia się tzw. świszczący oddech oraz lekki ból gardła, podobnie jak przy podgłośniowym zapaleniu krtani. Nie należy tych schorzeń mylić. W wypadku zapalenia nagłośni wszystkie objawy przybierają szybciej na sile i w bardzo krótkim czasie zaczynają zagrażać życiu.

U chorych dzieci występuje także bardzo często wysoka gorączka, sięgająca nawet 40 stopni. Jest ona poważnym problemem, ponieważ ze względu na obrzęk krtani podawanie płynów jest praktycznie niemożliwe.

Ponadto dzieci z zapaleniem nagłośni przyjmują pozycję siedzącą przy każdej możliwej okazji. Bardzo często siadają przy tym na dłoniach, głowę odchylają lekko tyłu i trzymają język wystawiony na zewnątrz. W ten sposób zapewniają sobie maksymalny dopływ tlenu.

Co warto wiedzieć, u dorosłych objawy nie są, aż tak nasilone i powolniej się rozwijają.


Gdy tylko zauważysz pierwsze objawy zapalenia nagłośni u swojego dziecka, natychmiast udaj się z nim do lekarza. Tylko on wystosuje mu odpowiednią terapię oraz zapewni bezpieczeństwo w wypadku gwałtownego nasilenia się poszczególnych symptomów.

Zobacz również opis choroby: Zapalenie nagłośni

Objawy zapalenie oskrzeli

Zapalenie oskrzeli inaczej  Bronchitis dotyka dróg oddechowych. Jest one spowodowane zakażeniem. Może występować jako choroba ostra lub przewlekła. Najczęściej jest spowodowana powikłaniami związanymi z innymi chorobami jak grypa, przeziębienie, zapalenie gardła itp.... czytaj więcej

Objawy zapalenie gardła

Zapalenie gardła objawia się przede wszystkim mniej lub więcej nasilonym bólem przy przełykaniu. Tylna ściana gardła jest zaczerwieniona, sucha i wykazuje objawy podrażnienia. Mogą pojawić się siczy kaszel i chrypka. Niekiedy dołączają się infekcje ucha, gardła i przewodów nosowych, ale nie zdarza się to często.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy