Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zapalenia migdałków

Ostre bóle gardła, zaczerwienienie i powiększenie migdałków są łatwe do rozpoznania. Lista jest jednak jeszcze dłuższa. Należy się z nią zapoznać, bo zbagatelizowanie zapalenia migdałków może być niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Zobacz również opis choroby: Zapalenie migdałków

Ochrona przez zarazkami

Migdałki podniebienne odpowiadają za ochronę naszego organizmu przed drobnoustrojami. Za pomocą tkanki limfatycznej, z której są zbudowane, wytwarzają przeciwciała i tym samym wzmacniają system odpornościowy.

Zapalenie wywołują najczęściej paciorkowce, które mogą dostać się do organizmu przez nos lub gardło. Bardzo szybko atakują migdałki i są przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości.

Objawy łatwe do rozpoznania: ból gardła i powiększone migdałki

Objawy zapalenia są z reguły łatwo rozpoznawalne. Charakteryzują się zaczerwienieniem i obrzękiem migdałków. Powiększają się, ponieważ podczas infekcji produkują znacznie więcej antygenów.

Przy powrocie do zdrowia, osiągają swoje pierwotne kształty. Zaglądając w gardło, warto zwrócić uwagę, czy nie pojawiają się na ich powierzchni także białe naloty, które mogą świadczyć o ostrym zapaleniu migdałków podniebiennych i błony śluzowej (anginy ropnej).

Towarzyszący ból głowy i gorączka

Towarzyszem w zapaleniu jest silny i nagły ból gardła podczas połykania. Uniemożliwia przełknięcie śliny oraz utrudnia spożywanie jakichkolwiek posiłków. W niektórych przypadkach może pojawić się także ból głowy i gorączka.

Powiększone migdałki mogą być również przyczyną chrapania, kiedy to w pozycji leżącej powodują blokadę dróg oddechowych.

Zapalenie migdałków u dziecka

Szczególną troską należy otoczyć dziecko, które skarży się na powyższe dolegliwości. Oprócz migdałków, powiększony i zaczerwieniony może być również język. Jeżeli on także jest obłożony białym nalotem, to sygnał, by jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Przyczyną wymienionych dolegliwości jest bowiem infekcja bakteryjna, którą trzeba jak najszybciej poddać leczeniu.

Nie bagatelizuj objawów!

Nieleczony stan zapalny może spowodować niebezpieczne powikłania np. ropień okołomigdałkowy, przewlekłe zapalenie migdałków, ciężkie schorzenia serca i nerek. Jeżeli nasz stan nas niepokoi, to nie powinniśmy zwlekać z wizytą u specjalisty. Zbyt późne rozpoznanie choroby może spowodować problemy z oddychaniem, jedzeniem i mową.

Przebadaj się i lecz bezboleśnie

Problemów z migdałkami nigdy nie wolno lekceważyć. Nie należy także przeprowadzać leczenia na własną rękę, bo to może okazać się nieskuteczne, a nawet pogorszyć stan zapalny. Badania lekarskie są bezbolesne. Na podstawie analizy wydzieliny z gardła ustala się przyczynę tych nieprzyjemnych dolegliwości.

Przy leczeniu bakteryjnego zapalenia migdałków podniebiennych stosuje się antybiotyki. Przez około 10 dni podaje się penicylinę, a w celu złagodzenia dodatkowych dolegliwości, takich jak ból głowy, zaleca się zażywanie środków przeciwbólowych. Lekarze polecają również płukanie gardła naparem z rumianku i szałwii, roztworem soli kuchennej lub ssanie cukierków, które skutecznie nawilżą błonę śluzową gardła.

Autor: Justyna Biernacka

Zobacz również opis choroby: Zapalenie migdałków

Objawy przewlekłego zapalenia migdałków

Choroby migdałków często uznane są za niegroźne. Jednak nieleczone oraz przebiegające przewlekle, mogą być źródłem zakażeń i powikłań. Szczególnie niebezpieczne są nawracające zapalenia migdałków, dlatego też bardzo istotne jest, aby odpowiednio wyleczyć zmienione chorobowo miejsca.... czytaj więcej

Objawy przewlekłego ropnego zapalenia migdałków podniebiennych

Zapalenie migdałków podniebnych wywołują różne bakterie, jednak najczęściej są to paciorkowce. Choroba może przybierać różne postacie. Migdałki zmienione zapalnie wywierają wpływ na stan innych narządów. Przewlekłe zapalenie migdałków jest z reguły konsekwencją przebycia kilku angin o ciężkim p... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy