Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zapalenia języka

Zapalenie języka to schorzenie przebiegające ostro lub przewlekle, głównie wywołane infekcją wirusową lub bakteryjną, które tak naprawdę, może przytrafić się każdemu. Zaczerwienienie jezyka oraz jego opuchnięcie, to najczęstsze objawy zapalenia.

Zobacz również opis choroby: Zapalenie języka

Objawy zapalenia: zaczerwienienie i opuchlizna jezyka

Zapalenie języka objawia się zaczerwienieniem oraz opuchnięciem języka. Najczęściej opuchlizna oraz zaczerwienienie pojawia się na bocznych cześciach języka i na jego koniuszku. Możliwe jest również wystąpienie opuchlizny i zaczerwienienia całej powierzchni języka. Co więcej, specyficznym objawem jest również pojawienie się owrzodzenia, niekiedy również język powiększa się. Można na nim zaobserwować charakterystyczne białe plamki, które mogą być oznaką grzybicy. Jeśli więc takie objawy zaobserwujemy u siebie, na pewno warto się skontaktować z lekarzem, który oceni stan naszego języka i zadecyduje o najlepszym dla nas sposobie leczenia. Na pewno można nieco występujące dolegliwości złagodzić poprzez płukanie jamy ustnej roztworem sporządzonym z wodorowęglanu sodu. Może pomóc również miejscowa terapia antybiotykiem.

Na jakie dolegliwości skarży się chory?

Pacjenci odczuwają ból oraz pieczenie języka. Proces zapalny może utrudniać połykanie oraz powodować zaburzenia smaku.

Zapalenie języka może być objawem innych chorób

Zapalenie języka może być zwiastunem:

 • niedokrwistości megaloblastycznej,
 • objawem choroby glutenowej,
 • niedokrwistości z niedoboru żelaza.

Komu może się przytrafić zapalenie języka?

Czynników odpowiadających za zapalenie języka jest mnóstwo i tak jak zostało wspomniane wcześniej, może dotknąć każdego. Co powoduje, że jesteśmy na nie bardziej narażeni? Do czynników ryzyka przy zapaleniu języka zaliczamy m.in.:

 • złe odżywianie (niedokrwistość),
 • palenie tytoniu,
 • alkoholizm,
 • depresja i stany lękowe,
 • osłabienie odporności,
 • niska higiena osobista,
 • próchnica zębów, podeszły wiek,
 • oparzenia oraz inne uszkodzenia mechaniczne,
 • niedobór niektórych witamin,
 • spożywanie zbyt ostrych przypraw.

Leczenie zapalenie języka

Obowiązuje leczenie przyczynowe, czyli przede wszystkim wyklucza się przyczyny wtórne, lub w przypadku ich wystąpienia - leczy się chorobę podstawową, co zwykle powoduje wycofanie się objawów zapalnych języka. W przypadku zmian bakteryjnych stosuje się antybiotyki, grzybiczych - leki przeciwgrzybicze, w przypadku niedokrwistości - leczy się przede wszystkim niedokrwistość. Można również sobie pomóc domowymi sposobami takimi jak: płukanie jamy ustnej trzyprocentowym roztworem wody utlenionej, naparem z szałwii lub rumianku.

Zapalenie języka nie jest poważnym schorzeniem lecz nawet takiego nie należy ignorować ponieważ może on sugerować np. obrzęk w innym punkcie układu pokarmowego. Z każdym niepokojącym objawem należy zgłosić się do specjalisty by on określił powagę problemu i zalecił konkretne kroki.

Autor: Kinga Setera

Zobacz również opis choroby: Zapalenie języka

Język geograficzny - rumień wędrujący języka

Język geograficzny nazywany jest również rumieniem wędrującym języka. Jest to łagodne zapalenie języka. Tego typu zmiany mogą mieć podłoże genetyczne i nie wymagają leczenia. Język wędrujący może też być objawem choroby. czytaj więcej

Pieczenie języka

Pieczenie języka jest objawem chorobowym. Może świadczyć o niedoborze witamin z grupy B lub żelaza, może świadczyć o zapaleniu błony śluzowej jamy ustnej lub też zakażeniu grzybiczym. Co jest przyczyną pieczenia języka stwierdzić można na podstawie występowania lub nie występowania innych objawów towarzyszących, jak nalot na ję... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Zaplalenie Jezyka

jak leczyc domowym sposobem...

17-01-2014 20:55

~Iwona

Dodaj komentarz

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy