Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy przewlekłego zapalenia migdałków

Choroby migdałków często uznane są za niegroźne. Jednak nieleczone oraz przebiegające przewlekle, mogą być źródłem zakażeń i powikłań. Szczególnie niebezpieczne są nawracające zapalenia migdałków, dlatego też bardzo istotne jest, aby odpowiednio wyleczyć zmienione chorobowo miejsca.

Zobacz również opis choroby: Przewlekłe zapalenie migdałków

Objawy przewlekłego zapalenia migdałków

O przewlekłości zapalenia migdałów będą świadczyć poniższe objawy, które nawracają nawet kilka razy do roku. Choroba ta rzadko bywa jasno zdefiniowana, dlatego też kojarzona jest z takimi symptomami jak:

  • Obecność ropy w kryptach migdałka. Czopy znajdujące się gardle nierzadko mają nieprzyjemny zapach, który może wydobywać się z ust chorego. Często towarzyszy temu nieprzyjemny smak w ustach.
  • Zmienia się także wygląd migdałków: są powiększone i przybierają czerwoną barwę, ich powierzchnia jest nierówna, ruchomość ograniczona, a przy ucisku z krypt wydobywa się treść ropna.
  • Odczuwalny jest ból w okolicach węzłów chłonnych, któremu przeważnie towarzyszy ich powiększenie. Ból pojawia się również w gardle. Może się także zdarzyć, że okolice gardła i węzłów chłonnych będą tylko lekko pobolewać, ale wystąpi odczucie wadzenia w gardle.
  • Charakterystyczne dla zapalenia migdałków będą również takie symptomy jak: trudności w połykaniu oraz uczucie zalegającej przeszkody w gardle.
  • Pojawiają się także objawy podobne do anginy. Wśród nich wyróżniamy: gorączkę czy przekrwienie migdałków.

Przewlekłe zapalenie migdałków można stwierdzić na podstawie badań, w których jest podwyższony poziom antystreptolizyny O (ASO) we krwi. Istotne są dla lekarza także zgłaszane dolegliwości oraz wynik badania wziernikowego.

Ponadto można stwierdzić przyspieszony OB, zwiększone stężenie CRP, a badanie mikrobiologiczne posiewu gardła jest zwykle ujemne. Dlatego też ważne jest szybkie zgłoszenie się do laryngologa i rozpoczęcie leczenia, które zapobiegać będzie powikłaniom.

Katarzyna Łukawska

Zobacz również opis choroby: Przewlekłe zapalenie migdałków

Objawy zapalenia migdałków

Ostre bóle gardła, zaczerwienienie i powiększenie migdałków są łatwe do rozpoznania. Lista jest jednak jeszcze dłuższa. Należy się z nią zapoznać, bo zbagatelizowanie zapalenia migdałków może być niebezpieczne dla naszego zdrowia. czytaj więcej

Objawy przewlekłego ropnego zapalenia migdałków podniebiennych

Zapalenie migdałków podniebnych wywołują różne bakterie, jednak najczęściej są to paciorkowce. Choroba może przybierać różne postacie. Migdałki zmienione zapalnie wywierają wpływ na stan innych narządów. Przewlekłe zapalenie migdałków jest z reguły konsekwencją przebycia kilku angin o ciężkim p... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy