Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy perforacji błony bębenkowej

Błona bębenkowa jest barwy perłowoszarej, lekko połyskującej i przezroczystej. Jej grubość wynosi 0,1 mm, a wymiary 10-11x9 mm. Znajduje się ona w kości skroniowej, oddzielając przewód słuchowy zewnętrzny od ucha środkowego.

Zobacz również opis choroby: Perforacja błony bębenkowej


Błona przyjmuje kształt elipsy i składa się z dwóch części: części napiętej oraz wiotkiej. 

Perforacja (ubytek) błony bębenkowej występuje jako powikłanie zapalnego ucha środkowego. Schorzenie to, nazywane często po prostu uszkodzeniem błony bębenkowej, polega na wytworzeniu ziejącej dziury na jej obszarze.

Zjawisko to powstaje na skutek np. przewlekłych zmian zapalnych ucha środkowego, nieprawidłowego czyszczenia ucha.

Jakie są objawy?


Objawy są raczej charakterystyczne, dzięki czemu schorzenie jest łatwo rozpoznawalne. W przypadku kiedy pojawiają się pierwsze objawy, należy czym prędzej skorzystać z pomocy lekarskiej.

Najlepiej udać się do laryngologa, który prawidłowo oczyści okolicę błony bębenkowej, a następnie obejrzy ją we wzierniku.

Objawy, które mogą świadczyć o perforacji błony bębenkowej to przede wszystkim ostry ból w uchu, który stopniowo zaczyna maleć.

Bardzo często pacjenci po jego ustąpieniu lekceważą ten symptom, nie zasięgając pomocy specjalisty. Jest to bardzo powszechnie popełniany błąd, ponieważ w następnej kolejności pojawiają się poważniejsze objawy. 

Wyraźne pogorszenie słuchu jest symptomem, który dopiero ?budzi? chorego i skłania go do wizyty u lekarza. Jest to już dość niepokojący objawy.

Perforacji błony bębenkowej towarzyszą również szumy w uszach, które świadczą o uszkodzeniu głębiej położonych struktur ucha. Ponadto częste są zawroty głowy oraz wyciek z ucha.

Niewielkie uszkodzenia błony bębenkowej goją się samoistnie, bez konieczności interwencji lekarza. Zajmuje im to kilka tygodni. Zwykle też w takich przypadkach nie obserwuje się żadnych większych objawów.

Zobacz również opis choroby: Perforacja błony bębenkowej

Objawy zapalenia błony śluzowej żołądka

Zapalenie błony śluzowej żołądka to zapalenie żołądka, w którym dochodzi do uszkodzenia błony śluzowej tego narządy przez różne czynniki. czytaj więcej

Objawy ostrego zapalenia ucha środkowego

Ostre zapalenie ucha środkowego spowodowane jest bakteriami. Dotyka ono bardzo często dzieci i dorosłych szczególnie w okresie jesienno ? zimowym. Najczęstszymi objawami jest ból, który u dzieci przeważnie objawia się płaczem. Jest to reakcja organizmu na infekcję.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy