Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy choroby Meniere'a

Choroba Meniere'a w terminologii medycznej jest nazywana również wodniakiem endolimfatycznym. Jest to niezapalne schorzenie, które obejmuje ucho wewnętrzne.

Zobacz również opis choroby: Choroba Meniere'a


Do najczęstszych przyczyn, wywołujących tą chorobę zalicza się: infekcje, zaburzenia naczynioruchowe, niedrożność przewodu endolimfatycznego, podwyższony poziom hormonu, który odpowiedzialny jest za zatrzymywanie wody w organizmie.

Charakterystyczną cechą choroby Meniere'a jest to, że występuje ona napadowo, a nie ciągle. Ma pochodzenie wewnętrzne lub zewnętrzne. W pierwszym przypadku może być wywołana czynnikami genetycznymi, w drugim przypadku jest następstwem czynników infekcyjnych, naczyniowych, reumatoidalnych, alergicznych, polekowych, urazowych czy metabolicznych.

Wodniak endolimfatyczny powoduje pogorszenie jakości słyszenia, ale też w trakcie choroby może dojść do uszkodzenia błędnika. Każdy kolejny napad choroby upośledza słuch, ponieważ choroba uszkadza komórki zmysłowe w uszach.

Choroba Meniere'a jest chorobą trudną do rozpoznania, dlatego diagnostyka pacjentów polega na przeprowadzeniu serii specjalistycznych badań narządów słuchu i równowagi. W wielu przypadkach tej choroby trzeba przeprowadzać konsultację z okulistami czy neurologami, ponieważ  jej objawy mogą świadczyć o chorobach z innych obszarów medycyny niż laryngologia.

Objawy choroby Meniere'a


Główne objawy choroby Meniere'a to szum uszny, zawroty głowy, upośledzenie słuchu. Tworzą one tzw. triadę Menierowską.

Szumy uszne, również uczucie wypełnienia ucha mogą występować przed zaburzeniami słuchu, razem z zaburzeniami słuchu, ale również po nich. Na początku choroby zaburzenia słuchu występują raczej przejściowo. Charakterystyczną cechą takich zaburzeń jest to, że dotyczą one tylko niskich dźwięków. Choroba jednak postępując, występuje w sposób ciągły i dotyczy wszystkich częstotliwości.

Przyczyna kolejnego objawu choroby Meniere'a tkwi w schorzeniach ucha wewnętrznego, również w schorzeniach centralnego układu nerwowego. Chodzi o zawroty głowy. W trakcie zawrotów głowy chory nie jest zdolny do wykonywania codziennych czynności, po ataku może odczuwać senność, zawroty mogą trwać od kilku minut do kilku godzin. Zawrotom głowy towarzyszy zaburzenie równowagi.

Charakterystyczną cechą występowania objawów jest to, że postępują one chronologicznie. Co to oznacza? Najpierw występuje szum i uczucie pełności w uchu. Jest to tzw. aura. Kolejne w kolejności są zawroty głowy, przy których chory czuje, że wiruje oraz ma kłopoty z utrzymaniem odpowiedniej postawy ciała, czego efektem jest to, że musi on ograniczać swoją codzienną aktywność. Zawrotom głowy, które mogą trwać od kilku minut do kilku godzin mogą towarzyszyć inne objawy, np. bladość skóry, wzmożone wydzielenie potu, wymioty, nudności.

Jednak objawy te nie powoduję utraty przytomności. Podczas pierwszego napadu choroby błędnik ulega największemu uszkodzeniu, w związku z czym następne objawy są mniej nasilone, ponieważ spada pobudliwość uszkodzonego błędnika. Pomiędzy kolejnymi napadami choroby charakterystyczne jest to, że chory raz lepiej, raz gorzej słyszy. Podczas trwania choroby dochodzi jednak do stabilizacji niedosłuchu.

Podsumowując, typowymi objawami choroby Meniere'a są:

  • uczucie wypełnienia (pełności) objętego chorobą ucha,
  • szumy uszne (brzęczące dźwięki),
  • zawroty głowy,
  • pogorszenie słuchu.

Objawy choroby Meniere'a poważnie wpływają na normalne funkcjonowanie chorego, zwłaszcza wtedy, jeśli zawroty głowy są silne, częste i pojawią się nagle. Cechą tej choroby jest to, że jest to choroba postępująca, która doprowadza do poważnego uszkodzenia ucha wewnętrznego, które odpowiedzialne jest za słyszenie i za równowagę.

Autor: Albert Bąk

Zobacz również opis choroby: Choroba Meniere'a

Zawroty głowy

Zawroty głowy są objawem towarzyszących wielu chorobom. Moga one świadczyc o poważnych schorzeniach neurologicznych ale również powodować je może niegroźne zatkanie ucha. Zawroty głowy mogą mieć też swoje podłoże psychiczne. Zawrotom głowy często towarzyszy wrażenie wirowania otoczenia. Poznanie przyczyny ułatwia analiza objawó... czytaj więcej

Objawy zapalenia ucha zewnętrznego

Zapalenie ucha zewnętrznego objawia się bólem ucha, który spowodowany jest rozwijającymi się bakteriami lub wirusem  w pobliżu kanału słuchowego lub w małżowinie usznej. Powoduje to powstanie stanu zapalnego. Choroba ta jest schorzeniem infekcyjnym często występująca przewlekle.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy