Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy anginy ropnej

Silny ból gardła, trudności w połykaniu, powiększone węzły chłonne, biały nalot na migdałkach. Do tego wysoka gorączka, dreszcze i bóle kości. Czy znasz wszystkie objawy anginy ropnej i wiesz jak je leczyć?

Zobacz również opis choroby: Angina ropna

Angina ropna to jedna z groźniejszych chorób dla naszego organizmu.

Migdałki, które mają nas chronić przed zarazkami, tym razem przegrały walkę z patogenami.

Powiększają się, bo zaczynają wytwarzać do obrony coraz więcej przeciwciał.

Za chorobę odpowiadają beta ? hemolizujące paciorkowce z grupy A, którymi można się zarazić przez cały okres trwania anginy.

Pierwsze symptomy choroby: gorączka i ból przy przełykaniu

Objawy anginy ropnej utrzymują się od 3-5 dni i przebiegają zazwyczaj bardzo ostro. Na samym początku choroby niepokoi nas wysoka gorączka (powyżej 38 stopni) i przewijające się bóle głowy. Złemu samopoczuciu towarzyszą bóle kostno ? stawowe. Jesteśmy fizycznie i psychicznie zmęczeni, apatyczni i nie mamy ochoty na jedzenie.

Przy okazji pojawiają się dreszcze i duszności, spowodowane powiększającym się obrzękiem tkanki limfatycznej gardła. To już ewidentne znaki, że w naszym organizmie rozwija się niebezpieczna infekcja.

Jesteśmy jeszcze bardziej zaniepokojeni, kiedy silny ból gardła zaczyna nam uniemożliwiać przełykanie własnej śliny. Bolesne odczucie promieniuje nawet w okolice uszu i szyjnych węzłów chłonnych, które przy ucisku wydają się znaczenie powiększone.

Problemy z migdałkami

Co więcej, nasze migdałki także wydają się obrzęknięte i mocno zaczerwienione. Po upływie dwóch dni zauważamy na nich białe i ropne naloty. Osadzanie się tej szkodliwej wydzieliny na powierzchni migdałków i wewnątrz ich zagłębień, powoduje stopniowy rozwój stanu zapalnego. Obrzęk migdałków sprawia nam wiele bólu, utrudnia mowę i swobodne oddychanie.

Infekcja jamy ustnej i nieprzyjemny zapach z ust

Dochodzi do tego zaczerwienienie łuków podniebiennych i otaczających je błon śluzowych. Przy anginie ropnej zaczerwienieniu może ulec nawet cała jama ustna.

Podczas osłabienia organizmu u dzieci bardzo często pojawiają się również wymioty. Objawom mogą towarzyszyć jednocześnie katar, kaszel, zmiana barwy głosu, rzadziej bóle brzucha.

Inne objawy, które mogą wystąpić w trakcie trwania anginy ropnej to nieprzyjemny zapach z ust, wywołany działalnością paciorkowców, obecnych na migdałkach podniebiennych.

Przestrzegaj zaleceń lekarza!

Leczenie objawów anginy ropnej polega na koniecznym wdrożeniu antybiotykoterapii, która trwa od 10-12 dni. Nie należy przerywać leczenia, nawet kiedy objawy zaczną zanikać. Dla zbicia gorączki podaje się leki zawierające ibuprofen. Na czas kuracji konieczne jest pozostanie w łóżku. Dodatkową ulgę w bólu przyniosą płukanki z szałwii i soli kuchennej, picie schłodzonego mleka i ssanie cukierków. Półpłynna dieta uchroni nas przed dodatkowym podrażnieniem gardła.

Niebezpieczne powikłania

W przypadku zaobserwowanych objawów konieczny jest kontakt z lekarzem. Zbagatelizowanie dolegliwości lub niedoleczona angina mogą być przyczyną ogólnych i miejscowych powikłań, takich jak ropień około-migdałkowy, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie stawów, nerek i skóry. Stanowią one zagrożenie dla życia i warto wiedzieć, że mogą wystąpić dopiero po pewnym czasie od przebycia choroby.

Autor: Justyna Biernacka

Zobacz również opis choroby: Angina ropna

Objawy anginy

Angina jest jedną z powszechnie występujących chorób. Choć liczba zachorowań jest bardzo wysoka, choroba bywa często bagatelizowana. Niedoleczona angina może wiązać się z wystąpieniem poważnych powikłań zdrowotnych. czytaj więcej

Objawy anginy brzusznej

Angina brzuszna to choroba wywołana częściową niedrożnością naczyń krezkowych znajdujących się w jelicie, które odpowiedzialne są za jego dokrwienie. Podczas choroby dochodzi do zwężenia s tętnic doprowadzających krew do jelit. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Angina u dziecka

Angina u małego dziecka to koszmar. Moje nie jadło i nie piło przez kilka dni, w końcu wylądowaliśmy w szpitalu. Gorączką skacze jak oszalała, opanowa...

29-08-2014 23:17

~Becia

Dodaj komentarz

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy