Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Chrypka

Chrypka, czyli matowy, szorstki głos, rozwija się na skutek uszkodzenia fałdów głosowych lub mięśni krtani, bądź też na skutek uszkodzenia nerwów krtaniowych. Chrypka może być objawem niegroźnych chorób krtani, jak również sygnalizować poważne choroby, jak nowotwory.

Ostra chrypka jako objaw chorób gardła i krtani

W zależności czy mamy do czynienia z chrypką ostrą czy przewlekłą, różne są jej przyczyny. Ostra chrypka jest krótkotrwała i przebiega ona zazwyczaj towarzysząc zakażeniom górnych dróg oddechowych. O przewlekłej chrypce możemy mówić, kiedy trwa ona dłużej niż 4 tygodnie.

Przyczyną chrypki ostrej może być zapalenie gardła i krtani . W przebiegu tych chorób może dojść nawet do całkowitej utraty głosu. Na zapalenie krtani szczególnie narażone są osoby palące papierosy, alergicy oraz osoby zawodowo nadużywające głosu, np. nauczyciele.

Chrypka pojawia się również u chorych na ostre zapalenie nagłośni. Jest to schorzenie, które dotyczy górnej części krtani. Najczęściej na ostre zapalenie krtani chorują dzieci powyżej 10-go roku życia. Przyczyną tej choroby jest infekcja bakteryjna, najczęściej wcześniej uszkodzonej np. mechanicznie błony śluzowej, co ułatwia wnikanie bakterii.

Inną bakteryjną przyczyną chrypki, jest błonica krtani . Ta choroba inaczej nazywana krupem, jest poważną dolegliwością ale występującą rzadko z powodu obowiązkowych szczepień przeciwko błonicy.

Innym schorzeniem, na skutek którego powstaje chrypka, jest zapalenie tchawicy. Tchawica jest przedłużeniem krtani i bardzo rzadko zapalenie tchawicy występuje samodzielnie. Zazwyczaj wraz z zapaleniem tchawicy procesem zapalnym objęta jest również krtań, często również oskrzela. W związku z dużym obszarem objętym infekcją w przebiegu zapalenia tchawicy chorzy mają poważne utrudnienia w oddychaniu.

Przyczyny przewlekłej chrypki

Z przewlekłą chrypką, często nawracającą, borykają się osoby zawodowo nadużywający głosu. Nadużywanie głosu może doprowadzić do przewlekłego zapalenia krtani. Bagatelizowanie przewlekłego zapalenia może prowadzić do stanów przedrakowych krtani.

Długotrwałe przebywanie w zanieczyszczonym pomieszczeniu lub pomieszczeniu przegrzanym z wysuszonym powietrzem , to czynniki, które również mogą wywołać stan przewlekłej chrypki. Także palenie papierosów lub przebywanie w zadymionych od dymu papierosowego pomieszczeniach sprzyjają pojawieniu się przewlekłej chrypki.

Przyczyną przewlekłej chrypki może być refluks żołądkowo-przełykowy , ciało obce - uszkodzenie mechaniczne, ziarnina po urazie spowodowanym intubacją (rurka w tchawicy w celu zapewnienia drożności dróg oddechowych).

Poważną przyczyną przewlekłej chrypki są nowotwory gardła i krtani. Najczęściej występującym nowotworem w obrębie szyi i głowy jest rak krtani. Nowotwór ten rozwija się częściej u mężczyzn niż u kobiet. Zwykle przed rozwinięciem się nowotworu mamy do czynienia ze stanem przedrakowym. Rozwijają się brodawczaki, pojawiają się białe  plamy i smugi na błonie śluzowej.

Chrypka powstała na skutek osłabienia mięśni gardłowych

Do osłabienia mięśni gardłowych może dojść z powodu niedoczynności tarczycy, dlatego też chrypka może oznaczać problemy z funkcjonowaniem tego organu. Do osłabienia mięśni gardłowych dochodzi również w przebiegu choroby myasthenia gravis . Choroba ta charakteryzuje się szybkim męczeniem się i osłabieniem mięsni szkieletowych. Jednym z objawów są zaburzenia oddychania.

Przewlekła chrypka może pojawić się jako niepożądany skutek uboczny przewlekłej kortykoterapii wziewnej . Przyczyną może być  wpływ leku na mięsnie krtani, określany jako nieswoista miopatia mięśni krtani, która powoduje ich osłabienie.

Chrypka z powodu uszkodzenia nerwu krtaniowego wstecznego

Do uszkodzenia tego nerwu może dojść np. po operacji tarczycy . Nerw krtaniowy ulega uszkodzeniu także na skutek rozwoju nowotworów przełyku, płuca, guzów śródpiersia, przerzutów do węzłów chłonnych . Chrypka może być również powikłaniem cukrzycy, której może towarzyszyć neuropatia, co ma wpływ na układ nerwowy. Warto jednak zauważyć, że wśród pierwszych objawów neuropatii cukrzycowej nie wymienia się chrypki ale drętwienie, mrowienie, swędzenie rąk i stóp. Wpływ na nerw krtaniowy ma powiększenie się lewego przedsionka serca lub poszerzenie tętnicy płucnej .

Objawy zapalenia krtani

Zapalenie krtani następuje zazwyczaj po chorobach gardła lub katarze. Spowodowane jest przeniesieniem wirusów z jamy nosowej lub gardłowej w obręb narządu jakim jest krtań. Objawy zapalenia krtani pojawiają się wskutek zbierającego się śluzu w obrębie błon śluzowych, co powoduje ich podrażnianie.... czytaj więcej

Objawy przewlekłego zapalenia krtani

Przewlekłe zapalenie krtani należy do chorób błony śluzowej krtani. Schorzenie ma długotrwały i przewlekły charakter. Podrażnienie krtani może doprowadzić do zmian na fałdach głosowych. Może dojść do zmian przerostowych, w których dochodzi do pogrubienia fałdów lub zanikowych, charakteryzujących się zanikiem b... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy